Jak technologia low-code dodaje skrzydeł cyfrowej transformacji

 
Wywiad z Łukaszem Semeniukiem, Dyrektorem Handlowym w WEBCON, firmie dostarczającej największą w Polsce platformę klasy low-code do automatyzacji i zarządzania procesami biznesowymi.

 

Czym są platformy low-code i w jaki sposób wspierają automatyzację procesów biznesowych?

Platformy low-code pozwalają dostarczać szyte na miarę aplikacje biznesowe bez kodowania – a więc znacznie szybciej i taniej, niż za pomocą klasycznych metod programowania. To trochę jak zestaw klocków Lego, z których za pomocą mechanizmu „przeciągnij i upuść” można budować dedykowane rozwiązania i dzięki nim automatyzować procesy oraz realizować elektroniczny obieg dokumentów. W ten sposób, firmy znacząco przyspieszają swoje procesy biznesowe, podnoszą jakość ich realizacji oraz wspierają pracowników w wykonywaniu codziennych zadań. Dziś, gdy technologia jest tak wszechobecna w naszym życiu, pracownicy wręcz oczekują od swoich pracodawców, że zapewnią im wsparcie ze strony technologii również w pracy.

Dlaczego lepiej budować aplikacje właśnie za pomocą platform low-code, zamiast tradycyjnego kodowania?

Przy obecnej sytuacji na rynku pracy, gdzie tak trudno o specjalistów IT, niezwykle ważne jest posiadanie w swoim arsenale takich technologii, które „dodadzą skrzydeł” zespołowi IT i pozwolą mu szybko i elastycznie dostarczać nowe aplikacje – nawet przy ograniczonych zasobach. Podczas tegorocznej konferencji IBPA, u naszego boku wystąpił Koordynator Projektów IT w Grupie Raben, będącej naszym klientem od 2019 roku. Opowiedział m.in. o tym, jak w około 3,5 roku, ich zespół IT za pomocą platformy low-code WEBCON BPS stworzył ponad 30 aplikacji automatyzujących procesy w różnych obszarach działalności firmy, w ramach których przeprocesowano już ponad milion spraw i zadań. Jedna z aplikacji, stanowiąca archiwum umów, działa dziś w aż 13 krajach. To pokazuje, że nie tylko da się skutecznie cyfryzować procesy, ale można to robić szybko i na globalną skalę. Jeśli jesteśmy w stanie stworzyć w Polsce aplikację, która później wesprze pracę kilkudziesięciu tysięcy pracowników w kilkunastu krajach na świecie – to faktycznie możemy mówić o skutecznej cyfrowej transformacji. To właśnie siła platform low-code: za pomocą jednego narzędzia możemy szybko dostarczać dziesiątki aplikacji, które swoim zasięgiem mogą objąć całą organizację i usprawniać działanie całej firmy. Co warte podkreślenia, każda z nich będzie wyglądać i zachowywać się podobnie, co znacznie ułatwi pracownikom uczenie się obsługi kolejnych rozwiązań wdrażanych w firmie.

Jakie procesy możemy automatyzować za pomocą tego typu aplikacji?

Tak naprawdę większość procesów nadaje się do optymalizacji za pomocą aplikacji. Najczęściej, swoją przygodę z low-code nasi klienci zaczynają od automatyzacji elektronicznego obiegu dokumentów - jak na przykład obieg faktur, akceptacja umów, rozliczanie delegacji, czy rekrutacja i onboarding. Ale platformy low-code pozwalają na znacznie więcej. Są one z równym powodzeniem wykorzystywane do automatyzacji procesów krytycznych z punktu widzenia biznesu. Wśród nich można wymienić aplikacje realizujące scoring kredytowy w firmach finansowych, otwieranie nowych salonów sprzedaży w sektorze retail czy aplikacje zarządzające procesem realizacji inwestycji w firmach budowlanych. Jeden z naszych klientów powiedział kiedyś, że jedynym ograniczeniem platformy low-code jest wyobraźnia jej użytkownika – to oczywiście pewne uproszczenie, ale lubimy myśleć, że każda firma, która chce zwiększyć wydajność i kontrolę nad swoimi procesami biznesowymi zrobi świetny użytek z technologii low-code.

IBPA SUMMIT 2022

18-19 maja 2022
Warszawa
www.bpasummit.pl

Organizator konferencji

Evention sp. z o.o
Rondo ONZ 1
Warszawa, Polska
www.evention.pl

Kontakt

Weronika Warpas
m: +48 570 611 811
e: weronika.warpas@evention.pl

© 2023 | Strona korzysta z plików cookies. Przeglądanie strony oznacza akceptację.